Eğer yeni bir araba almak istiyorsanız, hoş bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Otomobil endüstrisinin mevcut durumu, yeni bir araçta harika bir teklif bulmayı her zamankinden daha kolay hale getirdi. Pek çok bayi, 2023 envanterlerine yer açmak için mümkün olan en kısa zamanda satmaları gereken 2021 ve 2022 model arabaların arz fazlasıyla sıkışmış durumdalar. Bu, akıllı çevrim içi tüketicilerin yararlanabilecekleri ve yeni bir arabada harika bir teklif bulabilecekleri anlamına gelmektedir.

Piyasa durumu

Ne yazık ki, araba satıcıları ve otomotiv üreticileri için satışlar düşüşte. Aslında, küresel araba satışları 2019’da beklenenden 3,1 milyon birim düşüş yaşadı. Bu, 2008 küresel ekonomik krizi sırasında yaşanandan daha da büyük bir düşüştü.¹

Bu düşüşün, Uber gibi uygun fiyatlı ve erişilebilir taksi hizmetlerinin büyümesinden, çevresel kaygılara kadar birkaç tane sebebi var. Ancak kesin olan bir şey var: Pek çok bayide satılmamış 2021 ve 2022 otomobil envanteri fazlası kalmış durumda.

Bu, yeni bir araba satın almak isteyen birisi için çok harika bir haber. Bayilerin hala satılmamış 2021 ve 2022 model araçlarını satmaları gerekiyor ve pek çoğu en yeni 2023 modellere yer açmak için bunun süratli bir şekilde yapma baskısının altında. Bu, alışveriş yapanların önemli fiyat düşüşlerinden yararlanmaları için harikulade bir senaryo yaratmış durumda.

Çevresel etkiler

Mevcut oto iklimin şu anki halinin ana nedenlerinden bir tanesi çevredir. Dünyanın dört bir yanındaki ülke ve şehirler alışverişçilere hibrit ve elektrikli araba almaları için teşvikler sunmaya başladı bile. Bu arabalar sadece çevre için iyi olmakla kalmıyor, aynı zamanda benzin masraflarını da önemli ölçüde azaltıyorlar. Bazı durumlarda bu, iki tarafın kazandığı bir durum olabiliyor. Tüketici, gaz giderlerinde büyük bir tasarruf yapabiliyor, hibrit ya da elektrikli bir araç satın almak için olası bir teşvik alabiliyor ve çevresel zararın azalmasına destek olabiliyor.

Giderek daha fazla hibrit ve elektrikli araç üretildiğinden, geleneksel benzinli arabalara olan talep de doğal olarak düşüyor. ² Bu hareketin bir sonucu olarak pek çok üretici, hibrit ve elektrikli araç üretimlerini büyük ölçüde arttırmış durumdalar.

Bu, düşen küresel araba satışlarıyla bir araya geldiğinde, tüketicilerin yararlanabileceği benzersiz bir senaryoya katkıda bulundu. Bazı durumlarda bayiler çok fazla hibrit ve elektrikli araçla karşılaşabiliyorlar. Artan talebe cevap olarak, çok fazla sipariş verdiler ve küresel satışın da düşeceğini beklemiyorlardı.

Diğer durumlarda, hibrit ve elektrikli araçlara yönelik artan bayilik talebi, pek çok geleneksel benzinli aracın satılmadan kalmasına sebep oldu. Durum ne olursa olsun, yeni bir araba aramak için harikulade bir zaman. Bu pazarlıklardan nasıl yararlanacağınızı merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

İyi bir fiyat nasıl bulunur

Harika bir fırsat bulmanın en iyi yolu interneti incelemektir. Pek çok marka, web sitelerinde, şahsen bahsedemeyecekleri kadar iyi fırsatlar sunarlar. Sonuçta bu satış görevlilerinin komisyonuna zarar verecektir.

Çevrim içi araştırmalar, bir arabanın ne kadara mal olması gerektiği konusunda iyi bir fikir edinmenize yardımcı olabilir, böylece bayide dolandırılıp dolandırılmadığınızı merak etmenize gerek kalmayacaktır.

Belirli bir otomobil markasına ya da bayisine takıntılı değilseniz, çevrim içi arama yapmak birden fazla teklifi kolaylıkla karşılaştırmanıza olanak tanıyacaktır. Bazı araba şirketleri diğerlerinden daha iyi anlaşmalara (ve daha fazla satılmamış arabaya) sahip olabilirler. Birden fazla markanın promosyonlarını kabul etmek için biraz fazladan çaba harcamak çok işe yarayabilir.

Hiçbir şeyin sonsuza kadar sürmeyeceğini unutmayın, bu sebeple elinizde fırsat varken yeni bir araba almak için harika bir teklif aramanın tam zamanı.[1] https://www.cnbc.com/2019/11/25/global-car-sales-expected-to-slide-by-3point1-million-this-year-in-biggest-drop-since-recession.html
[2] https://www.iea.org/reports/global-ev-outlook-2019